Liposuction (Yağ Alma)

Liposuction ( Yağ Alma ) 1980 lerin başından beri yapılmakta olup tüm dünyada en çok yapılan estetik cerrahi operasyonudur. Buradaki amacımız kilo verdirmekten öte tüm egzersiz ve diyete rağmen verilemeyen yağ birikintilerini gidermek ve vücudu şekillendirmektir.

Liposuction Vücudun Nerelerine Uygulanır?

Liposuction boyun altı bölgesinden, ayak bileğine kadar hemen her bölgeye uygulanabilir. Kadınlarda basen, kalça, göbek bölgelerine uygulanırken, erkeklerde bel, boyun altı ve göbek bölgelerine uygulanmaktadır. Liposuction bir zayıflama yöntemi değil, vücudun belli bir bölgesini şekillendirme, güzelleştirme işlemidir. Vücudunda orantısızlık olan, kişiler için idealdir.

Liposuction Operasyonu

Liposuction yapılacak bölgeye operasyon öncesi özel kalemlerle işaretleme ve çizimler yapılır. Bir seansta 3-4 kilo yağ alınabilir. Bu pür ( saf ) yağdır.

Yani kişinin 5-6 kilosuna denk gelir. Aynı seansta çeşitli bölgelerde ( örneğin : hem karın, hem mide üstü, hem basen bölgesi hem de bacak bölgesinde ) liposuction uygulanabilir. Uzman bir anestezistin uyguladığı özel rahatlatıcı ilaçlar ile ağrısız bir tedavi gerçekleştirilir. Yağ alınacak bölgelere verilen özel serum ile yağlar eritilip temizlenir.

Vakaların % 80 inde tek seans yeterli olur. Eğer liposuction ile alınacak yağ miktarı 4 kilodan fazla ise ve farklı bölgeden de almak gerekiyorsa aynı hafta içinde yapılabilir. Ancak aynı bölgeden daha fazla alınması gerektiğinde ortalama 40 gün beklemek doğru olacaktır.

Liposuction Sonrası

Ameliyat sonrası şişlikler ve morluklar;
Ödemlerin tamamen kaybolması ve ideal vücut hatlarının oluşması 3-6 hafta zaman alacaktır. Morluklar da aynı süreler içinde kaybolur. Bazı hastalarda morluk çok az iken bazı hastalar da yoğundur bu kişisel farklılıklardandır.

Korse kullanımı
Ayrıca liposuction bölgesine uygun özel bir korse giyilmesi gerekir. Ortalama 3 hafta boyunca kullanılan bu korse özel ve ince bir materyalden yapıldığı için günlük hayatı olumsuz etkilemez, üzerine giyilen kıyafetlerden belli olmaz.

Sosyal Yaşama ve İş Hayatına Dönüş
Liposuciton sonrası kişi hemen normal yaşamına devam edebilir. Sadece aynı gün yoğun dikkat gerektiren işlerle uğraşması ve araç kullanması önerilmez.

Diyet Uygulama
Liposuction sonrası bir ay boyunca hazırladığımız yağsız diyete uyulduğunda liposuction ‘la aldığımız 3-4 kilo yağın yanı sıra 2-3 kilo da ezilmiş ve eritilmiş yağların vücuttan atılacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. İşlem çok ince kanüllerle yapıldığından çukurlar engebeler ve düzensizlikler oluşmaz. Hatta gerektiğinde alınan yağlar Lipofilling tekniği ile zayıf, çukur bölgelere doldurularak orantısızlıklar giderilebilir.

Leave a Comment