Karın Estetiği

Karın germe (Abdominoplasti) orta ve alt karın bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alındığı ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir. Şişman kişiler bu ameliyattan önce kaybedebilecekleri miktarda kilo vermelidirler. Bu ameliyat ile şişman göbek ve karın görünümü germe operasyonu ile düzeltir. Ameliyata bağlı ince çizik iz kalıcıdır.
Yapılma Nedenleri
Düz bir karın güzel bir fiziğe sahip olmanın habercisidir. İlerleyen yaş aralığı, üstü üste yapılan doğumlar, sıkça kilo alıp verme ile karın içinde oluşan yağlanma, karın kaslarında gevşeme, deri altında yağlanma ve deride gevşeme meydana gelip, bu deformelerin toparlanması işlemidir.
Operasyon Yöntemleri
Karın duvarının şekillendirilmesi, mevcut olan yağlanmanın, sarkmanın ve cildin esnekliğinin durumuna bağlı olarak; yağ alımı (liposuction – lazer lipoliz) veya karın germe ( abdominoplasti ) yöntemleri ile gerçekleştirilebilmektedir.Abdominoplasti, vücut kontürü düzeltilmesine (estetik meme ameliyatları, liposuction vb.) yönelik ameliyatlar veya diğer bazı ameliyatlarla ( rahim, yumurtalık ameliyatları vb.) beraber de yapılabilir.
Karın germe operasyonlarında;  tam karın germe  (fullabdominoplasti ) ve mini karın germe(mini abdominoplasti ) gibi başlıca iki farklı yöntem uygulanabilmektedir.
Mini Karın Germe: Sadece alt karın bölgesi ve göbek altındaki fazla yağ ve cilt fazlalıklarının alınması işlemidir. Obezite tanısı konmayan kişiler üzerinde etkisi daha belirgin olduğundan bu kişiler tarafından sıkça tercih edilen bir yöntemdir.
Full Karın Germe:Vücuttaki tüm karın ve bel bölgesindeki fazla yağ alınır, göbek altındaki cilt fazlası çıkartılır ve gevşemiş olan karın kasları yeniden yapılandırılır. Germe operasyonu bu bölgede direnç gösteren inatçı yağlara çözüm olduğu söylenebilir.
Anestezi Yöntemi ve Süresi
Karın germe ameliyatları ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyondan 2-3 hafta öncesinde aspirini ve sigara kullanımı sonlandırılmalıdır. Ameliyatın süresini yapılacak işlemler belirler. Eğer çok geniş bir alana liposuction uygulanmayacaksa tam karın germe ameliyatı 2- 3 saat arasında sürer.
İyileşme Süreci
İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrı olabilir. Drenler ortalama 1-3 gün, dikişler 1-3 hafta sonra alınır. Ortalama 1-3 gün hastanede kalmanız gereklidir. Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz birkaç ay alabilir. İşinize 2-4 hafta sonra dönebilirsiniz. Yara izi ilk 3-6 ay kötüye gidermiş gibi görülebilir ama bu normaldir, izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir. Tamamen yok olmamasına rağmen iz bu bikini altına dahi kolayca saklanabilir. Kısmi veya tam abdominoplasti işlemleri karın kaslarında zayıflık veya seri sarkıklığı olan hastalar için mükemmel sonuç yaratır. Hastaların çoğunda, düzenli egzersiz ve diyetle mükemmel sonuç yıllarca korunabilir.

Leave a Comment